Praktické informácie

PLAVBY S DELEGÁTOM

Ak je niektorý termín plavby vypísaný s delegátom, znamená to, že pri naplnení minimálneho počtu účastníkov bude na palube lode prítomný delegát. Funkcia delegáta na plavbe spočíva predovšetkým v technickom a jazykovom zázemí pre klientov. Delegát si s Vami dá každý deň hromadnú schôdzku, kde navrhne program pre budúcu zastávku (v cene zájazdu), poradí v praktických ohľadoch pobytu na lodi, bude Vám pomáhať pri vybavovaní prípadných požiadaviek, poradí, ako sa pohybovať v prístavoch, do ktorých sa plavíte a čo navštíviť, ak sa nezúčastníte programu so skupinou. Mimo to bude po celý deň dostupný na telefóne pre prípad, že sa vyskytnú urgentné záležitosti. Vzhľadom k tomu, že vo väčšine prístavov je k dispozícii niekoľko fakultatívnych výletov (niektoré týždenné plavby ponúkajú viac ako 150 fakultatívnych aktivít), nezastáva delegát na lodi funkciu sprievodcu pre fakultatívne výlety a aktivity, pretože by nebolo možné vyhovieť všetkým požiadavkám. Ak sa nenaplní zájazd dostatočne, budete v prípade, že ste na termín prihlásení, o tejto skutočnosti informovaní a cestovná kancelária sa s Vami dohodne na ďalšom postupe.

PRED NALODENÍM

Aké si zbaliť oblečenie

Pre bežný život na palube a výlety na pevninu sú vhodné športové či iné pohodlné odevy a obuv. Ak plánujete využívať posilňovňu, pribaľte si tiež primerané oblečenie a hlavne zvláštny pár športových topánok iba pre posilňovňu. Počas plavby však tiež budete mať možnosť zúčastniť sa rôznych spoločenských udalostí. Pre bežné večere v hlavnej reštaurácii platí pravidlo, že dospelí by nemali nosiť džínsy a tričká. Pánom odporúčame nohavice, košeľu a prípadne aj sako, dámam šaty, kostým alebo spoločenské nohavice a blúzu. Pre každú plavbu sú tiež plánované galavečery, na ktorých je vyžadovaný spoločenský odev. U pánov sa očakáva tmavý oblek a kravata, dámy môžu oslniť vo večerných šatách. Kto si na formálnu večernú zábavu nepotrpí, nemusí sa týchto aktivít zúčastniť. Večere sa súbežne podávajú aj v iných reštauráciách, kde je hlavným pravidlom pohodlie hosťa. Odporúčania k nadchádzajúcemu večeru nájdete tiež v lodných novinách, ktoré Vám vždy večer (vydanie pre nasledujúci deň) doručia do kajuty. Čo sa týka obuvi, odporúčame predovšetkým obuv s nízkymi podpätkami, ak sa pohybujete na vonkajších palubách.

Uteráky

Ubytovanie na lodiach sa riadi rovnakými štandardmi ako ubytovanie v hoteloch. Na všetkých kajutách sú hosťom k dispozícii uteráky. Dostatok uterákov je tiež k dispozícii vo wellness časti lode, pri bazénoch a v posilňovni.

Doprava do prístavu

Vlastná doprava

Ak cestujete vlastným autom do prístavu, vyžiadajte si pri podpise zmluvy rezerváciu miesta na stráženom parkovisku priamo v prístave. Cena parkovného je od 45-90 EUR / týždeň. Pre rezerváciu je nutné nahlásiť ŠPZ, druh a farbu vozidla. Ak máte parkovacie miesto zaistené, preukážete sa pri príchode do prístavu lodným lístkom a budete nasledovať inštrukcie personálu. Pre platenie parkovného treba drobnejšiu hotovosť.

Letecká doprava

Pri plavbách, s ktorými ste u nás zakúpili tiež letenky zaistíme na požiadanie transfery. Transfery, ktoré pri jednotlivých plavbách cestovná kancelária ponúka, sú len navrhnutou možnosťou prepravy medzi letiskom, hotelom a prístavom. Podľa logistických dispozícií destinácie sa môže jednať o hromadné transfery (predovšetkým Európa, niektoré plavby po Ázii, Karibiku a iné plavby), privátne transfery, či kombináciu oboch. Nejedná sa o povinný príplatok k plavbe. Klienti si môžu zabezpečiť transfery individuálne alebo využiť taxislužieb.

Hotely v prístave

Vo všetkých európskych i svetových prístavoch Vám môžeme zabezpečiť jednorázové ubytovanie pred plavbou i po nej. Ak si budete chcieť dovolenku predĺžiť, zaistíme Vám ubytovanie na ľubovoľný počet nocí. V niektorých destináciách (predovšetkým mimo Európy) Vám môžeme zabezpečiť aj kompletné poznávacie balíky s ubytovaním na trase a prenájmom automobilu.

Batožina

Vzhľadom k tomu, že plavbe na lodi často predchádza let na miesto nástupu, odporúčame riadiť sa pri balení batožiny predpismi leteckej dopravy, ktoré sú ostatne veľmi podobné predpisom lodným. Spolu s lodnými lístkami obdržíte aj lodné prívesky na kufre (Luggage Tags), ktoré si tesne pred nalodením na Vaše kufre pripevníte. V niektorých prípadoch tieto prívesky obdržíte až na lodnom termináli, pri odbavení na plavbu. Pri nalodení Vám bude Vaša batožina službou odobratá a dopravená do Vašej kajuty. Za poškodenie či stratu batožiny, či ich obsahu ručí na základe medzinárodných dohôd lodná spoločnosť. Toto ručenie je však obmedzené podobným spôsobom, ako je tomu u leteckých spoločností. Odporúčame preto mať cennosti, drahé zariadenia, lieky, doklady, peniaze a iné nepostrádateľné predmety zabalené v príručnej batožine. Pre príručnú batožinu platí, že je zakázané na loď prinášať potraviny a nápoje akéhokoľvek druhu. Nápoje môžu byť v obmedzenej miere prinesené v hlavnej batožine (max. 0,7 l). Lodné spoločnosti si však vyhradzujú právo na kontrolu všetkej batožiny a prípadné vybratie nežiaducich predmetov či substancií. Absolútny zákaz donášanie potravín a nápojov akéhokoľvek druhu platí pri návrate na loď pri zastávkach počas plavby. Potraviny a nápoje, ktoré zakúpite mimo lode, budú zabavené. Niektoré spoločnosti, (napr. Costa), Vám v prístavoch zakúpený alkohol aj iné nápoje uskladní a vydá pri vylodení.

Cestovné pasy, vízové a vstupné formality

Pri všetkých plavbách bez výnimky, teda aj pri plavbách po krajinách EU sa musia účastníci plavby pred nalodením preukázať pasom platným minimálne ešte 6 mesiacov po predpokladanom návrate plavby. Nemožno cestovať na občiansky preukaz! Toto pravidlo platí aj pre deti každého veku. Všetky úradné predpisy a požiadavky, ktorým je potrebné vyhovieť pre návštevu krajín, v ktorých má konkrétne plavba plánované zastávky, sú výhradne vecou klienta a je nutné mať všetka víza a dokumenty vybavené a pripravené pred nastúpením plavby. Cestovná kancelária Vám bude pri vybavovaní týchto formalít na Vaše prianie nápomocná. Pre plavby zahŕňajúce akýkoľvek vstup na územie USA je nutné elektronické vstupné povolenie (tzv. ESTA), prípadne vízum do USA. Podmienkou získania elektronického vstupného povolenia je biometrický pas. Všetky informácie nájdete na stránkach www.amerika.cz. Pre plavby zahŕňajúce akýkoľvek vstup na územie Ruskej federácie je takisto potrebné vízum. Vzhľadom k procesným pravidlám nastaveným ruskými úradmi je vízum zahrnuté v cene fakultatívnych výletov. Ak plánujete v ruských prístavoch opustiť loď, musíte si kúpiť fakultatívny výlet, inak nebudete vpustení na pevninu.

Nápoje zakúpené na pevnine alebo v obchodoch na palube lode

Ak kupujete nápoje na pevnine - aj počas zastávok na trase plavby - majte na pamäti, že alkoholické nápoje (a v niektorých prípadoch aj nealkoholické nápoje), nie je dovolené prinášať so sebou na loď. Pri návrate z výletu v mieste zastávky Vám nápoje zakúpené mimo loď, môžu byť bez náhrady zabavené. Nápoje zakúpené na palube lode (najmä alkoholické) Vám budú uskladnené a vydané až pri vylodení. Konzumácia takto zakúpených nápojov počas plavby nie je možná.

NA PALUBE

Ubytovanie

Hoci sa jednotlivé kategórie kajút líšia, vo všetkých kajutách Vás čaká jednotný štandard: posteľ, WC a sprcha, šatník, TV / Satelit, telefón. Na niektorých lodiach je za poplatok možné pripojenie k internetu priamo z kajuty (počítače v kajutách nie sú). O vašu pohodu sa počas plavby stará Váš kajutový steward. Ubytovanie je možné v nasledujúcich kategóriách: vnútorné kajuty: kajuty s vyššie uvedeným vybavením, bez okna; vonkajšie kajuty: kajuta s vyššie uvedeným vybavením, s oknom; vonkajšie kajuty s balkónom: kajuta s vyššie uvedeným vybavením, s balkónom; suity: kajuty s vyššie uvedeným vybavením, ktoré sú často veľkorysejšie zariadené (napr. vaňa v kúpeľni), jedná sa o rozľahlejšie apartmány, väčšinou s balkónom či rozľahlou terasou (niektoré môžu byť dokonca poschodové). Rozloha kajút sa pohybuje v rozmedzí 13 - 15 m2 (niekedy až 20 m2) pri štandardných vnútorných a vonkajších kajutách, pri štandardných vonkajších kajutách s balkónom 15 - 18 m2 (balkóny 4 - 7 m2). Rozmery suít 25 - 408 m2 + balkón / terasa. (Vzhľadom k tomu, že cestovná kancelária ponúka širokú škálu plavieb od niekoľkých spoločností, považujte tieto údaje za orientačné hodnoty. Kajuty na plavbách do polárnych oblastí nie sú zahrnuté.)

UBYTOVANIE DETÍ ZDARMA (deti 2 - 11 rokov vrátane) / UBYTOVANIE DETÍ ZA PRÍSTAVNÉ POPLATKY (deti 2 - 17 rokov vrátane) je možné pri obsadenosti kajuty najmenej 2 dospelými. Deti sú ubytované na prístelkách (rozkladacia sófa či palanda). Vaše lôžka na spanie pripravuje lodný personál počas večere. Ráno, zatiaľ čo raňajkujete, uvedie lodný personál kajutu opäť do pôvodného stavu. Možno tiež využiť možnosť prepojených kajút, ktoré ponúkajú súkromie a väčšie pohodlie pre všetkých členov vašej rodiny, zároveň však umožňujú celej rodine zostať pohromade. Kajuty s prístelkami a rodinné (prepojené) kajuty zarezervujte s dostatočným predstihom, lebo je ich kapacita obmedzená a bývajú veľmi rýchlo vypredané.

Oblečenie

Pre bežný život na palube a výlety na pevninu sú vhodné športové či iné pohodlné odevy a obuv. Počas plavby však tiež budete mať možnosť zúčastniť sa rôznych spoločenských udalostí. Pre bežné večere v hlavnej reštaurácii platí pravidlo, že dospelí by nemali nosiť džínsy a tričká. Pánom odporúčame nohavice, košeľu a prípadne sako, dámam šaty, kostým alebo spoločenské nohavice a blúzu. Pre každú plavbu sú tiež plánované galavečery, na ktorých je vyžadovaný spoločenský odev. U pánov sa očakáva tmavý oblek a kravata, dámy môžu oslniť vo večerných šatách. (Tieto pravidlá nie sú vždy dodržiavané úplne striktne. Ak sa chcete však zúčastniť galavečerov a ďalších spoločenských akcií, je aspoň základný spoločenský odev nevyhnutnou súčasťou Vášho plavebného šatníka. Za tento základ je na lodiach všeobecne považované a/ páni: nohavice, nie však džínsy, košele a sako b/dámy: spoločenské nohavice / sukňa, blúza.) Kto si na formálnu večernú zábavu nepotrpí, nemusí sa týchto aktivít zúčastniť. Večere sa súbežne podávajú aj v iných reštauráciách, kde je hlavným pravidlom pohodlie hosťa. Výnimku v tomto smere tvorí spoločnosť Norwegian Cruise Line a plavby expedičného charakteru. Na týchto lodiach platí pravidlo pohodlného obliekania pre všetky reštaurácie. Vždy je však jedna z reštaurácií vyhradená aj hosťom, ktorí si elegantné spoločenské odevy a s nimi spojenú atmosféru chcú užívať pri každej príležitosti.

Všeobecný rozpis večerov pre plavby

3, 4 denné plavby: 1 spoločenský večer, 2/3 neformálne večery
7 dňové plavby: 2 spoločenské večery, 1 formálny večer, ostatné večery sú neformálne
10, 11, 12 denné plavby: 3 spoločenské večery, 3 formálne večery, ostatné večery sú neformálne
14 a 15 denné plavby: 3 spoločenské večery, 4 formálne večery, ostatné večery sú neformálne

Komunikácia na lodi

Ak sa zúčastňujete plavby individuálne, vedzte, že pre využitie všetkých zariadení na lodi a vychutnanie si pohodovej dovolenky nie je nevyhnutná znalosť žiadneho jazyka. Základným princípom života na lodi je pohodlie. Orientácia aj všetky ďalšie aspekty pobytu na lodi sú veľmi intuitívne a jednoduché. Prípadnú zložitejšiu situáciu vždy vyrieši úsmev, pokojné vystupovanie a názorné gestá. Klientela na plavbách je medzinárodná a stretnúť môžete cestovateľov z celého sveta. Rovnako je to aj s posádkou lode, ktorú tvorí personál z Európy, Ameriky, ale aj z exotických krajín. Či už sa plavíte na akejkoľvek lodi, základným dorozumievacím jazykom je angličtina. Na všetkých lodiach sa mimo angličtinu dohovoríte aj po taliansky, francúzsky, nemecky a španielsky. V týchto jazykoch sú písané lodné programy, bezpečnostné predpisy, smernice a prebiehajú v nich hlásenia.

Program plavieb

Itinerár plavieb a časový rozpis zastávok nájdete v katalógu pri popise jednotlivých plavieb. Konkrétny denný program a informácie o sprievodoch, udalostiach, večierkoch, tematických večeroch v reštauráciách a baroch a špeciálnych akciách na lodi dostanete každý večer do svojej kajuty prostredníctvom palubných novín. Lodné spoločnosti si vyhradzujú právo kedykoľvek zmeniť trasu, prípadne plavbu zrušiť. Dôvodom takéhoto kroku môžu byť poveternostné či bezpečnostné podmienky, aktuálna politická situácia alebo iné neočakávané udalosti spadajúce do kategórie vis major. Ak sa loď nachádza na mori, má absolútne právo rozhodovania kapitán daného plavidla. Cestovná kancelária nemá na tieto zmeny žiadny vplyv a preto za ne nepreberá zodpovednosť. V týchto prípadoch nevzniká klientom nárok na odškodnenie za plavbu alebo jej časti.

Zdravotná starostlivosť

Na lodiach sú veľmi dobre vybavené ošetrovne a lekár, na ktorého sa v prípade potreby môžete obrátiť. Špecializované zákroky a procedúry však na lodi vykonávať nemožno. Tehotné ženy by sa pred cestou mali vždy poradiť so svojím lekárom. Pred rezerváciou plavby vždy tiež konzultujte s pracovníkom cestovnej kancelárie, aké pravidlá daná lodná spoločnosť pre tehotné ženy uplatňuje. Všeobecne platí, že ženám po 23. týždni tehotenstva nie je dovolené zúčastniť sa plavieb.

Morská choroba

Trasy a termíny plavieb sú naplánované tak, aby more bolo v danú sezónu čo najpokojnejšie a pravdepodobnosť rozbúrených vôd čo najmenšia. Všetky veľké lode sú navyše vybavené stabilizačnými systémami, ktoré minimalizujú vplyv nepokojnej hladiny na pobyt na lodi, aby ste sa aj pri nepriazni počasia cítili pohodlne.

Pravidlá pre deti a mládež

Minimálny vek pre účasť na plavbe je 6 mesiacov pre kratšie plavby (do 7 nocí) a 12 mesiacov pre dlhšie plavby. Minimálny vek pre samostatné cestovanie mládeže je podľa destinácie 18 rokov (Európa, Ázia) až 21 rokov (Karibik, Amerika). Toto sú tiež vekové hranice pre samostatné kajuty pre deti a mládež. Pokiaľ kajuta nie vedľa kajuty rodičov, prípadne ak sa nejedná o prepojené kajuty. Rovnaké vekové obmedzenie platí pre konzumáciu alkoholu.

Nákupy na lodi

Na lodiach sú otvorené obchody s najrôznejším sortimentom od šperkov, hodiniek, cez oblečenie a módne doplnky, parfumy až po bežné potreby a suveníry. Ak sa loď nachádza v medzinárodných vodách, sú nákupy bez ciel a daní, teda duty free. Pri nákupoch ako na lodi, tak na pevnine však majte vždy na pamäti colné predpisy Vašej vlasti aj krajín, v ktorých vystupujú.

Peniaze a platenie na lodi

Na lodi až na výnimky (napríklad nákupy v obchodoch, hracie žetóny v kasíne) peniaze nepotrebujete. S nástupom na loď dostanete plastovú plavebnú kartu, ktorá okrem iného funguje ako kľúč k Vašej kajute. Zároveň Vám bude otvorený účet. Prostredníctvom plavebnej karty Vám na ňom bude účtovaná útrata za služby nezahrnuté v cene plavby. Posledný večer plavby Váš účet vyrovnáte na recepcii. Pri nástupe si pre krytie Vášho účtu lodný personál zaregistruje Vašu platobnú kartu. Táto karta by mala byť embosovaná (= údaje vyrazené na karte vystupujú nad jej povrch). Účet možno tiež kryť zálohou zloženú v hotovosti pri nástupe. Jednoduchší spôsob krytia a vyrovnanie účtu je však platobná karta. Palubnou menou je americký dolár a euro. Záleží predovšetkým na vybranej destinácii. Platby sú však možné v naprostej väčšine prípadov v oboch menách. Niektoré lode ponúkajú tiež zmenu na jednotlivé lokálne meny. Peniaze možno samozrejme vymeniť na pevnine.

Servisný poplatok (tzv. povinné prepitné)

Na plavbách je zvykom, že každý člen posádky je odmeňovaný platom, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je prepitné. Základná mzda personálu je veľmi nízka a personál je preto na prepitnom závislý. Aby bolo zamedzené nepohodlnému odovzdávaniu obálok niekoľkým osobám, čo bola na plavbách skôr bežná prax, zaviedol sa jednotný systém prepitného, ktorý sa spravodlivo rozdelí medzi personál lode. Táto suma je automaticky pripočítaná k Vášmu účtu a hradíte ju pri záverečnom vyúčtovaní. Ďalej sa na niektorých lodiach pripočítava automaticky 15% prepitného ku každej objednávke nápojov v baroch. Ak máte servisný poplatok zaplatený už vopred (v takom prípade je uvedený aj v cestovnej zmluve), prepitné už dávať nemusíte. Je dobrým zvykom, ak Vás navyše služby niektorého konkrétneho člena posádky mimoriadne uspokojili, osobne jeho služby oceniť individuálne odmenou, ktorú si všetci členovia posádky veľmi cenia.

Výška servisných poplatkov podľa spoločností:

MSC Cruises
Costa Cruises
Celebrity Cruises
Royal Caribbean
všetky osoby 9 EUR/osoba/deň
Norwegian Cruise Line
osoby staršie ako 3 roky
Kategorie Vnitřní kajuty až Mini Suite: 12,95 USD/osoba/deň
Kategorie Suite: 14,95 USD/osoba/deň

Spojenie s pevninou

Pre kontakt s domovom alebo kanceláriou môžete využiť pevných telefónnych liniek na lodi (za poplatok) alebo internetového centra (za poplatok). Za predpokladu, že si so sebou vezmete svoj počítač, je pripojenie k internetu na niektorých lodiach možné priamo z kajuty alebo prostredníctvom technológie bezdrôtového pripojenia WI-FI (za poplatok). Ak sa loď pohybuje v dosahu sietí mobilných operátorov, bude Vám fungovať aj Váš mobil. Skontrolujte si pred plavbou, či Váš prístroj podporuje frekvencie používané v navštívených oblastiach miestnymi operátormi. Na niektorých plavbách (Európa, Ázia) je tiež k dispozícii trvalý mobilný signál, cez lodné prijímač (za poplatok).

Elektrické napätie

Na všetkých lodiach (okrem menších jácht) je napätie 110/220 V. Ak máte so sebou prístroj, pre ktorého prevádzka je nutný adaptér, je možné si ho zapožičať na recepcii.

Práčovňa, čistiareň, žehlenie

Na lodiach sú za poplatok k dispozícii služby, ktoré sa postarajú o to, aby Vaše šaty boli na každú príležitosť v perfektnom stave. Na niektorých lodiach je dokonca možné si za poplatok požičať oblek.

Fajčiari

Na všetkých lodiach sa nachádzajú vyhradené priestory pre fajčiarov.

PRI VYLODENÍ

Vylodenie a batožina

Informácie o presných časoch vylodenia Vám oznámi personál lode a sú vždy tiež uvedené v lodných novinách. Vylodenie prebieha podľa lodnou spoločnosťou určeného poradia. Ak máte zvláštne požiadavky, oznámte ich prosím s dostatočným predstihom personálu. Hlavnú batožinu prosím posledný večer pred koncom plavby zbaľte a postavte ich pred Vašu kajutu (neplatí na menších lodiach). Lodný personál ich za Vás znesie do prístavného terminálu, kde si batožinu po opustení lode vyzdvihnete. Veci, ktoré budete v deň vylodenia nevyhnutne potrebovať (pasy, peniaze, lieky, hygienické potreby) odporúčame zbaliť do príručnej batožiny.

Život na lodi

UBYTOVANIE

Hoci sa jednotlivé kategórie kajút líšia, vo všetkých kajutách Vás čaká jednotný štandard: posteľ, WC a sprcha, šatník, TV / Satelit, telefón. Na niektorých lodiach je za poplatok možné pripojenie k internetu priamo z kajuty (počítače v kajutách nie sú). O vašu pohodu sa počas plavby stará Váš kajutový steward. Ubytovanie je možné v nasledujúcich kategóriách:

vnútorné kajuty: kajuty s vyššie uvedeným vybavením, bez okna
vonkajšie kajuty: kajuta s vyššie uvedeným vybavením, s oknom
vonkajšie kajuty s balkónom: kajuta s vyššie uvedeným vybavením, s balkónom
suity: kajuty s vyššie uvedeným vybavením, niektoré môžu byť veľkorysejšie zariadené (napr. vaňa v kúpeľni), jedná sa o rozľahlejšie apartmány, väčšinou s balkónom či rozľahlou terasou (niektoré môžu byť dokonca poschodové)

Rozloha kajút sa pohybuje v rozmedzí 13 - 15 m2 pri štandardných vnútorných a vonkajších kajutách, pri štandardných vonkajších kajutách s balkónom 15 - 18 m2 (balkóny 4 - 7 m2). Rozmery suít 25 - 408 m2 + balkón / terasa. (Vzhľadom k tomu, že cestovná kancelária ponúka širokú škálu plavieb od niekoľkých spoločností, berte tieto údaje ako orientačné hodnoty. Kajuty na plavbách do polárnych oblastí nie sú zahrnuté).

STRAVOVANIE

Strava počas plavby je formou plnej penzie, ktorá sa skladá z raňajok, obeda, večere, prípadne občerstvenie počas dňa a polnočného bufetu. Cez deň stravovanie nepodlieha žiadnym spoločenským pravidlám. Večere v hlavnej reštaurácii sú spoločenskou udalosťou a podľa plánovaného rozpisu niekedy vyžadujú primerané spoločenské oblečenie. Hostia, ktorí sa formalít radi vzdajú, môžu využiť služby ďalších reštaurácií. V niektorých špecializovaných reštauráciách je vyžadovaná rezervácia vopred a platí sa rezervačný poplatok (cca 20 - 25 eur). Reštaurácie na lodiach alebo ich časti sú tematicky zamerané a preto Vám môžu ponúknuť širokú škálu kuchýň: klasický bufet pre každého stravníka, ľahkú taliansku kuchyňu, gurmánske pôžitky s rukopisom francúzskych chef de cuisine, exotikou prevoňané ázijské špeciality aj šťavnaté steaky z amerických prérií. Postarané o Vás bude aj vtedy, ak sa rozhodnete stráviť deň či jeho časť v súkromí Vašej kajuty. Izbový servis (na niektorých lodiach zdarma) je v prevádzke 24 hodín. Lodní kuchári nezabúdajú ani na stravníkov so špeciálnymi požiadavkami. Na vyžiadanie je možné zabezpečiť napríklad vegetariánsku stravu. (Upozorňujeme, že do žiadnej reštaurácie nie je dovolené vstupovať bez obuvi a vrchnej časti odevu, tj. vstup do reštaurácie napr. v plavkách je neprípustný.) Orientačná doba podávania jedál: raňajky 7.00 - 10.00, obed 12.00 - 14.30. Podávanie večere je na väčšine lodí rozdelené do dvoch sedení: 1. okolo 18.00 a 2. okolo 20.00 (časy sa môžu u jednotlivých spoločností alebo loďou líšiť). U niektorých spoločností funguje aj tzv. Systém "My Time Dining" (čiže ľubovoľný čas večere medzi cca 17.30 - 22.00), kedy je nutná každodenná rezervácie stola v hlavnej reštaurácii na čas, ktorý Vám v daný deň bude vyhovovať.

ŠPORT A HRY

Ponuka hier a športových aktivít počas dní na mori je veľmi široká. Nájdete tú bežeckú trasu, multifunkčné športové ihrisko (basketbal, volejbal, malý futbal), stolný tenis, boxerský ring, aerobik, aqua aerobik, cvičenie jogy, kickbox, posilňovňa (možnosť osobného trénera), ďalej lezeckú stenu pre rôzne pokročilých lezcov (možnosť lezeckého kurzu), surferskú vlnu a ľadovú plochu. Pokojnejšie chvíle Vám pripraví minigolfové ihrisko. (Vybavenie lodí sa líši, informácie o jednotlivých lodiach nájdete na stranách 44 - 48.).

RELAXÁCIA A WELLNESS

Na všetkých lodiach sú k dispozícii bazény a bazénik pre deti. Nezriedka sú tieto bazény obohatené o doplnky, ktoré Vám chvíle pri nich strávené spríjemnia (napr. vírivky, šmykľavka, a pod.). V niektorých častiach sú bazény a iné vodné radovánky prispôsobené mladším účastníkom plavieb. Pohladením po tele a duši sú kúpele so saunou, hammam, masážnymi salónmi, vírivkami a ďalšími procedúrami. Nechýba tiež kozmetický salón a kaderníctvo. Masáže a ďalšie kúpeľné procedúry a služby sú za poplatok.

KULTÚRA A VZDELÁVANIE

Muzikálové a divadelné predstavenia

Lode sú vybavené veľkokapacitnými divadelnými sálami, v ktorých sa konajú večerné predstavenia. Jedná sa o divadelné hry, muzikály a iné predstavenia. Tieto sály aj cez deň slúžia iným akciám ako napríklad prednáškam či dramatickým kurzom, prípadne filmovým projekciám. Na niektorých lodiach je dokonca ľadová plocha a môžete sa tešiť na ľadovú revue. Všetky predstavenia na lodi sú zahrnuté v cene plavby.

UMENIE

Na mnohých lodiach je umeniu venovaná samostatná galéria, kde možno niektoré kúsky tiež zakúpiť. Umeleckým zážitkom býva však často iba prechádzka po jednotlivých palubách vyzdobených dielami klasikov i súčasných autorov.

KURZY A PREDNÁŠKY

Počas plavieb sú často ponúkané kurzy týkajúce sa najrôznejších aktivít (maľovanie, varenie, počítačový kurz, jazykové kurzy a ďalšie). S miestami, ktoré ležia na trase Vašej plavby, sa môžete zoznámiť prostredníctvom prednášok o jednotlivých destináciách a mestách. Na niektorých plavbách, pri ktorých je pobyt na mori dlhší, býva možnosť navštevovať cyklus prednášok z histórie, diplomacie, geografia a ďalších odborov, zúčastňovať sa dramatického kurzu, dochádzať do literárneho diskusného klubu, a pod. Pre pohybovo viac zameraných cestovateľov sú tu tanečné kurzy, lekcie šermu či lezenie.

TV A FILM

Vo všetkých kajutách je televízor s príjmom satelitných kanálov v rôznych jazykoch podľa toho, kde sa práve loď pohybuje. Na lodiach je často tiež prostredníctvom televízie ponúkané veľké množstvo filmov - ide o výber súčasnej kinematografie dostupný každému v ľubovoľnom čase podľa systému Pay-Per-View. Niektoré kanály sú vyhradené pre vnútorný okruh lode a možno na nich nájsť základné informácie k lodi, plavbe, bezpečnostným predpisom a aktualitám počas plavby. Na týchto kanáloch bývajú tiež vysielané reportáže a spoty z destinácií danej plavby a fakultatívnych výletov, ktoré sú pre túto plavbu v ponuke.

ZÁBAVA

Bary, kaviarne, nočné kluby

Na všetkých lodiach nájdete niekoľko rôzne tematicky zameraných barov a kaviarní, ktoré sú otvorené do neskorých nočných hodín. V niektorých si môžete zaspievať s karaoke, načúvať pianistovi, vychutnať vynikajúce vína a sekty alebo len stráviť príjemný večer v kruhu priateľov. Vždy je otvorený nočný klub s diskotékou. Ak vydáte pri zábave veľa energie, je pre Vás pripravený polnočný bufet.

Kasína a hry

Cestovatelia, v ktorých drieme pokrový génius či vášeň pre ruletu, môžu skúsiť šťastie v lodných kasínach. Ak Vás atmosféra kasína neláka, môžete sa s priateľmi zísť na "partičku" v kartovom salóne.

Zábava pre deti a mládež

Priestory a zariadenia, ktoré sú vyhradené pre deti a mládež, nájdeme na všetkých lodiach. Deti od 2 do 12 rokov a mládež do 18 rokov sú v starostlivosti profesionálnych vedúcich a môžu sa zúčastňovať rôznych kurzov či zábavných aktivít - napr. Maškarný sprievod, detektívna hra, a pod. Ak si rodičia chcú urobiť priestor pre seba a nemať pritom starosť o svoje ratolesti, sú tieto služby a stráženie k dispozícii prakticky po celý deň. Lode ponúkajú malým námorníkom im vyhradené miestnosti, kluby a priestory s bazénmi a inými vodnými radovánkami.

Videohry

Pre celú rodinu je určená herňa s videoautomatmi s pestrou škálou akčných, motoristických a športových simulátorov a ďalších hier.

Spojenie s pevninou

Pre kontakt s domovom alebo kanceláriou môžete využiť pevných telefónnych liniek na lodi (za poplatok) alebo internetového centra (za poplatok). Za predpokladu, že si so sebou vezmete svoj počítač, je pripojenie k internetu na niektorých lodiach možné priamo z kajuty alebo prostredníctvom technológie bezdrôtového pripojenia WI-FI (za poplatok). Ak sa loď pohybuje v dosahu sietí mobilných operátorov, bude Vám fungovať aj Váš mobil. Skontrolujte si pred plavbou, či Váš prístroj podporuje frekvencie používané v navštívených oblastiach miestnymi operátormi. Na niektorých plavbách (Európa, Ázia) je tiež k dispozícii trvalý mobilný signál, cez lodný prijímač (za poplatok).

Fakultatívne výlety

Lodný personál ponúka hosťom vo všetkých prístavoch pestrú škálu výletov - od relaxačných popoludní s kokteilom v ruke na pláži cez jazdu na Harleyi, výlety za históriou a prírodou v sprievode erudovaných sprievodcov až po adrenalínové zážitky. Cestovatelia, ktorí radi objavujú nové miesta sami pre seba, si však tiež prídu na svoje.

Máte dotaz? Napíšte nám!

Môžete aj zavolať! 02/2129 1919

Prečo cestovať s nami?

  • 1 Máme širokú a aktuálnu ponuku plavieb z celého sveta.
  • 2 Naši zamestnanci sú profesionáli, ktorí perfektne poznajú špecifiká plavieb.
  • 3 Ako prvý v SR sme vydali špecializovaný katalóg iba na plavby.
  • 4 Je za nami 20 rokov skúseností a renomé silnej cestovnej kancelárie ESO travel.
  • 5 U nás si plavbu vyberie naozaj každý, kto hľadá kvalitu, spoľahlivosť a luxus.

Newsletter

Chcete dostávať naše novinky e-mailom?

Objavte kúzlo cestovania loďou

ďalšie články »
Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Plavba Martinik: Co všechno můžete zažít ve Fort-de-France a jeho okolí?

Francouzský zámořský department v Karibském moři je nádherný kousek planety. Najdeme ho mezi ostrovy Svatá Lucie a Dominika a v pohodě se tu domluvíte francouzsky. viac »

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

Věci, které si sbalit s sebou před plavbou na lodi

A je to tady! Do vaší vysněné dovolené na lodi zbývá posledních pár dnů. Co si sbalit s sebou? viac »

Oddysey of the Seas

Oddysey of the Seas

Představujeme nový přírůstek do flotily společnosti Royal Carribean International. Na vlny se spustí koncem roku 2020. viac »

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Hamburk: Průvodce městem a zajímavé tipy co navštívit

Přístavní skvost s jedinečnou atmosférou. Některé zdroje mu přisuzují i pojmenování „německá brána do světa“. Nutno podotknout, že zcela oprávněné. viac »